سرمایه گذاری

نحوه سرمایه گذاری در قبرس شمالی

آیا تا کنون به سرمایه گذاری در یکی از کشورهای خارجی فکر کرده‌اید؟ آیا می‌دانید برای مهاجرت و اخذ اقامت از یکی از کشورهای خارجی، می‌توانید از طریق سرمایه گذاری اقدام کنید؟ آیا با کشور قبرس شمالی و فرصت‌های سرمایه گذاری در آن آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید سرمایه گذاری در قبرس شمالی چه مزایای برای شما دارد؟ اگر جواب هیچ یک از این سؤالات را نمی‌دانید، نگران نباشید؛ چرا که در این مقاله قصد داریم به معرفی روش‌های مختلف سرمایه گذاری، مانند راه‌اندازی کسب و کار در قبرس شمالی، خرید ملک در قبرس شمالی و … بپردازیم. همراه ما باشید.

همان‌طور که گفته شد، یکی از روش‌های اخذ اقامت بسیاری از کشورهای خارجی، سرمایه گذاری در آن کشور است. خوشبختانه برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، روش‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، خرید ملک در قبرس شمالی به نوعی سرمایه گذاری محسوب شده و مقدمات مهاجرت آسان را برای شما فراهم می‌کند. اما قبل از سرمایه گذاری در قبرس شمالی باید به این سؤال پاسخ داده شود که آیا انجام این کار به صرفه هست یا نه. آیا هزینه زندگی در قبرس شمالی به گونه‌ای هست که شما با سرمایه گذاری در آن بتوانید علاوه بر زندگی راحت، بازگشت سرمایه نیز داشته باشید؟ در ادامه، توضیحات مفصلی در رابطه با سرمایه گذاری در قبرس شمالی در اختیارتان قرار می‌دهیم.

روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی

با وجود اینکه هزینه زندگی در قبرس شمالی به نسبت سایر کشورها کمتر است، اما زمانی که صحبت از سرمایه گذاری در آن می‌شود، قیمت‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کنند. به همین جهت، در میان روش‌های مختلفی که برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی وجود دارد، باید به دنبال روشی باشید که امنیت مالی زیادی داشته باشد.

خرید ملک در قبرس شمالی

یکی از مطمئن‌ترین روش‌های سرمایه گذاری، خرید ملک در قبرس شمالی است. خوشبختانه با وجود زمین‌های مختلفی که در این کشور وجود دارد، شما می‌توانید یکی از آن‌ها را بسته به نوع کاربری که مد نظر دارید، خریداری نمایید. به عنوان مثال، هنوز هم برخی از زمین‌های ساحلی بخشی از قبرس شمالی به دلیل وجود برخی از مشکلات سیاسی، با وجود چشم‌انداز زیبا و فوق‌العاده‌ای که دارندف قیمت پایینی دارند! چرا که قبرس در طی ۴۰ سال گذشته، به دو منطقه قبرس جنوبی و قبرس شمالی تقسیم شده که همین مسئله موجب ایجاد مشکلاتی در نواحی مرزی این دو کشور گردیده است.

در سال‌های گذشته، برای سرمایه گذاری در بخش ملک باید چیزی حدود ۵ میلیون یورو هزینه پرداخت می‌شد؛ اما اخیراً این قانون تغییر کرده و میزان سرمایه مورد نیاز در این بخش، به ۲ و نیم میلیون یورو کاهش پیدا کرده است. توجه داشته باشید که ملک خریداری‌شده می‌تواند حالت تجاری و یا مسکونی داشته باشد.

ملک و زمین‌های موجود در قبرس دارای انواع سند می‌باشند. به طور کلی این سندها را می‌توان در ۳ دسته زیر قرار داد:

 • سند ترکی (این نوع سند یکی از مطمئن‌ترین انواع سند است که اکنون بسیار کمیاب شده‌اند)
 • سند معاوضه‌ای (همان‌طور که از اسم این نوع سند مشخص است، مالک، ملک خود را با ملکی در قبرس جنوبی تعویض کرده است)
 • سند تی ام دی (ملکی که این نوع سند را داشته باشد، غصبی هستند)

به شما توصیه می‌کنیم که سراغ سندهای تی ام دی نروید؛ چرا که به دلیل مشکلات قانونی که دارند، احتمال اینکه بعد از مدتی تمامی سرمایه‌تان از بین برود، وجود دارد. بنابراین، قبل از خرید ملک، حتماً از نوع سند و قانونی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

سرمایه گذاری در قبرس شمالی از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در این کشور، ثبت شرکت است. برای ثبت شرکت نیز حالت‌های متنوعی وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارت هستند از:

 • شرکت مدنی (دارای حداقل ۲ نفر برای ثبت شرکت)
 • شرکت تضامنی شخصی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت سهامی
 • دفتر نمایندگی

راه‌اندازی کسب و کار در قبرس شمالی

راه‌اندازی یکی از انواع کسب و کار، یکی دیگر از روش‌های سرمایه گذاری در قبرس شمالی است. در صورتی که قصد دارید از این طریق برای سرمایه گذاری و اخذ ویزای این کشور اقدام کنید، بهتر است که نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • اولین کاری که برای سرمایه گذاری از این طریق باید انجام دهید این است که بیزینس پلن خود را به صورت واضح مشخص نمایید.
 • اهدافتان را برای راه‌اندازی این کسب و کار به صورت واضح تعیین نمایید.
 • زمینه‌ای که قصد فعالیت و ارائه خدمت در آن را دارید، باید مشخص کنید.
 • تیمی که برای راه‌اندازی کارتان مد نظر دارید، باید معرفی کنید. این گروه شامل اعضای هیئت مدیره، مدیر عامل و … است.
 • هزینه‌های ثبت کسب و کار را به طور کامل پرداخت کنید.
 • میزان مبلغی که برای سرمایه گذاری در نظر دارید را به طور مشخص معرفی کنید.
 • از عهده هزینه‌های حفظ و نگهداری کسب و کار را برای چند سال برآیید.

توجه: با توجه به اینکه هر یک از روش‌های سرمایه گذاری دارای نکات و پیچیدگی‌های خاصی هستند، بهتر است قبل از گرفتن تصمیم قطعی، حتماً با فرد آشنا به انجام این امور مشورت نمایید؛ چرا که برخی از افراد به دلیل سرمایه گذاری نادرست در یکی از زمینه‌های گفته‌شده در یک زمان نامناسب، نه تنها سودی نکرده‌اند، بلکه ضرر نیز کرده‌اند. بنابراین، مشورت با وکیل‌های سرمایه گذاری و مهاجرتی را به عنوان اولین گام برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی در نظر داشته باشید.

چرا سرمایه گذاری در قبرس شمالی ؟

 • حال که با روش‌های مختلف سرمایه گذاری در قبرس شمالی آشنا شدید، نوبت به آن رسیده که با مزایای انجام این کار نیز آَشنا شوید.
 • اولین موردی که در رابطه با مزیت سرمایه گذاری در این کشور می‌توان به آن پرداخت، بازگشت سریع سرمایه است. بنابراین، اگر قصد دریافت بیشترین میزان سود در کمترین زمان را دارید، یکی از روش‌های سرمایه گذاری مانند خرید ملک در قبرس شمالی را امتحان کنید.
 • پایین بودن هزینه سرمایه گذاری در قبرس شمالی یکی دیگر از مواردی است که بسیاری را به انجام این کار ترغیب می‌کند.
 • با وجود اینکه این کشور از لحاظ وسعت و جمعیت بسیار کوچک در نظر گرفته می‌شود، اما از لحاظ اقتصادی سریعاً رو به پیشرفت است که این مسئله فرصت سرمایه گذاری در زمینه‌های مختلف مانند کسب و کار در قبرس شمالی را فراهم می‌کند.
 • پایین بودن نرخ جرم و جنایت در قبرس یکی دیگر از مزایای انجام این کار در نظر گرفته می‌شود. بر اساس رتبه‌بندی‌های انجام شده، قبرس، از نظر پایین بودن نرخ جرم، رتبه سوم را در میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داده است.
 • با توجه به اینکهتحصیل در قبرس شمالیهم آسان و هم با کیفیت بالا ممکن است، خرید ملک در قبرس را می‌توان به عنوان یکی از بهترین فرصت‌های سرمایه گذاری در نظر گرفت؛ چرا که در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار دانشجو از ۱۰۰ کشور مختلف در حال تحصیل در این کشور هستند. که تمامی آن‌ها برای ادامه تحصیل خود به محلی برای اقامت نیاز دارند. بنابراین، شما می‌توانید با خرید ملک در این کشور و اجاره آن به دانشجویان، از بازگشت سرمایه خود اطمینان داشته باشید.
 • در صورتی بخش گردشگری را برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی انتخاب کنید، به مدت ۱۰ سال از مالیات معاف خواهید بود.
 • به دلیل روابط سیاسی خوبی که قبرس با کشورهای همسایه خود دارد، فرصت‌های زیادی برای راه‌اندازی کسب و کار در آن نیز وجود دارد.
 • در صورتی که موفق به سرمایه گذاری در قبرس شمالی شوید، می‌توانید بعد از ۲ سال اقامت دائم و بعد از ۵ سال تابعیت این کشور را دریافت نمایید.

روش‌های مختلفی مانند خرید ملک برای سرمایه گذاری در قبرس شمالی وجود دارد. خرید ملک در قبرس به عنوان یکی از پرسودترین روش‌های سرمایه گذاری است؛ چرا که به دلیل حضور دانشجویان بین‌المللی که برای تحصیل به قبرس مهاجرت کرده‌اند، اجاره دادن خانه همیشه ممکن است. بنابراین، در صورتی که به دنبال یک روش مطمئن با بازگشت سریع سرمایه هستید، می‌توانید قبرس را انتخاب کنید. علاوه بر این که بعد از سرمایه گذاری نیز می‌توانید برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور نیز اقدام نمایید.

اقتصاد قبرس شمالی وابسته به اروپا نیست

نبود این کشور در اتحادیه اروپا در گذشته به عنوان یکی از نقاط ضعف آن تلقی میشد، حال آنکه در سالهای اخیر به یکی از نقاط قوت آن بدل شده و بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. تمام اراضی و املاک قبرس شمالی با پوند انگلیس مبادله می شوند که ارزی پایدار به حساب می آید و به صورت غیر رسمی واحد پولی این کشور است و شما میتوانید در تمامی مراکز خرید، رستورانها و غیره نیز از این ارز بجای لیر ترکیه استفاده نمایید. بعلاوه پوند انگلیس بنا بر تحلیلهای مختلف موجود، در سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی برابری خود را در برابر دیگر ارزها بالا برده است. از سوی دیگر با پایین آمدن ارزش یورو در سالهای اخیر میزان ارزش ملک در دیگر کشورهای مدیترانه مانند اسپانیا و یونان پایین آمده است .
با فروپاشی اقتصاد یونان و به طبع آن اقتصاد قبرس جنوبی و همچنین به رسمیت شناختن این کشور از سوی دادگاهی در اروپا در سال ۲۰۱۰ بسیاری از سرمایه گذاران به سمت قسمت شمالی جزیره آمدند که این خود باعث افزایش قیمت ملک به میزان ۲۵% در دو سال اخیر شد.

اخذ ویزا

ایرانیان می توانند تا ۳۰ روز و با خرید ملک و با پرداخت فقط ۳۰% از قیمت ملک مورد نظر اقامت خود را در این جزیره زیبا دریافت نمایند.

عدم ممانعت از خرید ملک

قبرس شمالی به ایرانیان اجازه به نام زدن یک ملک و یا یک قطعه زمین را داده است که از این طریق شما میتوانید برای اخذ اقامت خود اقدام نمایید. لازم به ذکر است که این اقامت تا زمانیکه شما مالک باشید تمدید خواهد شد و شما میتوانید پس از عقد قرارداد اولیه یا همان پرداخت پیش پرداخت ملک می باشد اقدام به اخذ ویزای اقامت از طریق ملک نمایید

قیمت املاک

قیمت املاک با وجود استانداردهای ساختمانی و امکانات موجود در پروژه ها بسیار کمتر از بخش جنوبی و حتی ترکیه است. بطور مثال شروع قیمت یک استودیو با کیفیت بالا ۴۵۰۰۰ پوند، یک آپارتمان دوخوابه شیک ۸۵۰۰۰ و یک ویلای مناسب ۱۴۰۰۰۰ پوند می باشد. در حالیکه با همین قیمت در ترکیه و قسمت جنوبی شما قادر به خرید واحدهایی با کیفیت پایینتر، در بخشهای شلوغ تر و یا بدون ساحل خواهید بود
باید خاطر نشان کرد که شرکت “من اینوستمنت” با مدیریت مهدی اسعدی نژاد در پروژه های مختلف خود شرایط خرید بسیار خوبی را برای مشتریان فراهم کرده که نقطه قوتی است برای کسانی که نمیخواهند بصورت یکجا پرداخت نمایند.

بالا رفتن ارزش سرمایه

در سالهای اخیر قیمت ملک و زمین در نقاط کلیدی جزیره بین ۱۰% تا ۴۰% در سال از خود افزایش نشان داده اند که این خود میزان قابل توجهی است. دلیل آنکه املاک در قبرس شمالی برخلاف اروپا رشد داشته این است که در این کشور شرکتهای خصوصی باسرمایه شخصی بجای گرفتن وام بانکی اقدام به ساخت پروژه های خود می کنند و برای همین است که در زمان رکود اقتصادی جهان تاثیر آنچنانی در این بخش دیده نشد. توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در این بخش سودآوری مناسبی در میان مدت و بلند مدت خواهد داشت و در کوتاه مدت تنها در موارد خاصی جواب خواهد داد
میزان تقاضا برای اجاره در برخی از نقاط کلیدی مانند گیرنه و فاماگوستا از طریق توریست ها، دانشجویان و همچنین کارمندان بسیار بالا بوده و صاحبان ملک میتوانند درآمدی بین ۵ تا ۱۰ درصد ارزش ملک را در سال از این راه بدست آورند. با توجه به نوسانات نرخ ارز در ایران و همچنین بالا رفتن روز افزون آن سرمایه گذاری ارزی و داشتن درآمد ارزی میتواند راه مناسبی باشد برای پایین آمدن تاثیر آن در زندگی هم میهنان عزیز باشد.

محلی برای گذراندن تعطیلات

این جزیره با دارا بودن طبیعت بکر خود و سواحل بسیار زیبا درکنار امکانات رفاهی از جمله زمینهای گلف، کلوبها، زندگی شبانه و دیگر امکانات رفاهی محلی بسیار عالی برای گذراندن تعطیلات در آرامش و نشاط کامل است.

بهترین مناطق برای سرمایه گذاری ملک

هر منطقه در قبرس برای قشری خاص از سرمایه گذاران عزیز مناسب است که شاید برای قشر دیگر هیچ منفعتی نداشته باشد. بسیار مهم است که بدانیم به چه منظور و هدفی اقدام به خرید ملک می نماییم. بطور مثال برخی از مناطق تنها برای اجاره به گردشگران خارجی مناسب است در حالی که منطقه ای دیگر برای سکونت یا طی کردن دوران بازنشستگی. به شما اکیدا توصیه میشود تنها پس از مشورت با مشاوران آگاه شرکت “من اینوستمنت” اقدام به خرید ملک نمایید و از گشتن بی مورد و یا بر طبق نظرات کسانی که آگاهی چندانی در این مورد ندارند بپرهیزید.

بطور کلی قبرس شمالی به هفت بخش اصلی زیر تقسیم شده است
بخش اول: پایتخت آن که لفکوشا نام دارد و در مرکز جزیره با داشتن مراکز خرید متنوع، دانشگاه، مراکز خدمات درمانی، رستورانها و شهر باستانی خودنمایی میکند
بخش دوم: مرکز توریستی آن که گیرنه است و در ساحل شمالی قرار دارد و دارای مناظر رویایی از دریا و کوهستان، کوچه های تاریخی دانشگاه، هتلها، مراکز توریستی متنوع و رستورانهای لنگرگاه است
بخش سوم: ساحل شمالی که در شرق گیرنه قرار دارد و به طرف کارپاز به پیش می رود و شامل شهر زیبای اسن تپه با کلوب گلف معروف خود ، ساحل لاکپشتها ، کافه ها و ساحلهای بینظیر خود با دسترسی آسان به گیرنه است
بخش چهارم: ساحل شمالی که در غرب گیرنه است و شامل ساحل معروف اسکیپ می باشد
بخش پنجم: ساحل غربی که شامل کلوبهای موج سواری، شهر بسیار زیبای گوزل یورت و دانشگاه خیره کننده لفکه میباشد
بخش ششم: ساحل شرقی که به داشتن ساحلهای زیبای شنی، خرابه های سالامیس ، شهر فاماگوستا و دانشگاه بین المللی مدیترانه شرقی معروف است
بخش هفتم: کارپاز که تلاقی بین ساحل و کوه درآن مناظر بکر و خیره کننده ای را بوجود آورده است