سفارت جمهوری اسلامی ایران در قبرس شمالی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در قبرس شمالی بیانیه ای اعلام کرد

بخش اول:

با سلام خدمت هموطنان گرامی
با توجه به وضعیت موجود محیط بین المللی در پی گسترش ویروس کرونا، متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد خبرهای ناگوار مخصوصا از کشور عزیزمان بوده آیم. اگرچه تلخی این روزها زیاد است اما ایثار و فداکاری کادر پزشکی و درمانی از آلام آن کاسته و صحنه های بیاد ماندنی را رقم زده است که در حافظه تاریخی ملت ها باقی خواهد ماند. در این روزهای سخت وظیفه انسانی و دینی ما حکم می کند که بیشتر به فکر همدیگر بوده و با حفظ سلامت خود با عدم تردد و ماندن در محل سکونت، مددکار عزیران مان باشیم.
موارد ذیل جهت مزید اطلاع بیان می گردد:
۱- بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران کما فی السابق از ساعت ۸ و نیم تا ۱۲ و نیم آماده ارایه خدمات به هموطنان ساکن جمهوری قبرس با در نظر گرفتن مسایل بهداشتی می باشد.
۲- با توجه به بسته بودن مرز بین دو بخش قبرس، متاسفانه امکان حضور اینجانب در بخش ترک نشین طی دو هفته قبل میسر نبوده و احتمالا تا دو هفته آینده نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت ولیکن در حال انجام هماهنگی با انجمن دانشجویان جهت تحویل مدارک برخی از امور کنسولی همانند مهر خروج دانشجویی و مشمولین، تعویض گذرنامه، وکالت نامه ، ترجمه شناسنامه و گواهی تجرد هستیم که پس از قطعی شدن متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
۳- انجمن دانشجویان در حال شناسایی دانشجویان نیازمند بوده تا انشالله با کمک سفارت و هموطنان خیر امکان تقدیم بسته های حمایتی فراهم گردد.
۴- مذاکره با دانشگاه های بخش ترک نشین قبرس جهت عدم ثبت غیبت دانشجویانی که به دلیل لغو پروازها موفق به حضور در محل تحصیل نشده اند به نتیجه رسیده و مجوزهایی لازم از دستگاه های ذیربط درخصوص توقف بیش از مدت قانونی ایشان نیز اخذ شده است.
۵- سفارت جمهوری اسلامی ایران و انجمن دانشجویان در حال مذاکره با دانشگاه های بخش ترک نشین جهت در نظر گرفتن تخفیف با توجه به برگزاری کلاس ها ترم جاری به صورت غیر حضوری می باشد.
۶- انجام پرواز یک طرفه به مقصد تهران در برنامه کاری سفارت بوده ولیکن با توجه به عدم رسمیت دولت خود مختار بخش ترک نشین قبرس توسط جامعه جهانی و از جمله ایران، تخصیص هواپیمای ایرانی ممکن نبوده و برخی از افراد در حال پیگیری موضوع می باشند که در صورت قطعیت اطلاع رسانی خواهد شد .
۷ – سفارت در حال پیگیری کسب مجوز یکبار خروج جهت دانشجویانی که فاقد معافیت تحصیلی بوده و یا مدت اقامت آن ها کمتر از سه سال است می باشد تا امکان سفر آن ها به ایران با توجه به شرایط موجود فراهم گردد. اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.
در پایان مجددا بر حفظ آرامش و توجه به دیگر هموطنان تاکید داشته و رجا واثق داریم که با عنایت الهی شرایط هرچه زودتر بهبود خواهد یافت.

بخش دوم:

با سلام خدمت هموطنان گرامی مقیم بخش ترک نشین قبرس
پیرو اطلاع رسانی دیروز موارد ذیل جهت مزید اطلاع اعلام می گردد:
۱- با پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیکوزیا و همچنین وزارت امور خارجه ، مشکل خروج از کشور دانشجویان ذکور دارای معافیت تحصیلی که به دلیل بسته شدن مرزهای هوایی و دریایی قبرس موفق به حضور در محل تحصیل نگردیده و مدت اقامت آنها در ایران بیش از مدت قانونی مندرج در مهر خروج دانشجوی (۴ ماه) می باشد برطرف گردیده است. این گروه از دانشجویان می بایست تصویر صفحه اول گذرنامه خود را در اسرع وقت به اینجانب ارسال نمایند تا هماهنگی های لازم جهت خروج از کشور ایشان انجام پذیرد.
۲- آن گروه از مشمولین که دارای اقامت معتبر قبرس بوده ولیکن به هر دلیلی تا کنون موفق به اخذ معافیت تحصیلی و یا مهر خروج مشمولین نگردیده اند، می بایست با در دست داشتن تصویر اقامت و گذرنامه به دفتر انجمن دانشجویان جهت تکمیل فرم مربوطه مراجعه نمایند. لازم به ذکر است که هماهنگی های لازم با سازمان نظام وظیفه عمومی و اداره گذرنامه نیروی انتظامی جهت اخذ مجوز خروج یک بار ایشان توسط سفارت انجام خواهد شد.
۳- با توجه به عدم امکان حضور اینجانب در بخش ترک نشین قبرس طی حداقل دو هفته آینده، افرادی که متقاضی درج مهر خروج دانشجویی و مشمولین، تعویض گذرنامه و تنظیم وکالت نامه می باشند می بایست در ساعاتی مشخص به دفتر انجمن دانشجویان مراجعه و نسبت به تحویل مدراک مورد نیاز اقدام نمایند. بدیهی است که انجام هر کدام از این موارد نیازمند ثبت نام و ارائه درخواست در سایت میخک (https://mikhak.mfa.gov.ir ) و همچنین تکمیل مدارک خواهد بود.